corner
קליניקה לפסיכולוגיה מתקדמת, רחובות
corner
cornercorner
toggle English / Hebrew English go to homepage עמוד הבית contact us צור קשר


הפרעות שינה


מבוא

מאפיינים

בעיות שינה על רקע נשימתי

בעיות שינה כתוצאה מבעיות ה"שעון ביולוגי"

סיוטי לילה

ביעותי לילה

"מחלת ירח" = הליכה בשינה.

שכיחות

אבחון וטיפול מתקדמים


מבוא

אתה "חולה ירח"?, הולך או מדבר בשנתך?, קם ממיטתך או סובל מסיוטים או ביעותים בשנתך?

 

רוצה לישון טוב, שקט ורגוע בלי כדור שינה מטשטש וממכר?

 

אנחנו מכירים את הבעיות ומעניקים פתרונות חדשניים-יעילים- מהירים וללא תופעות לוואי! זה בדוק

 

 

ליצירת קשר וקביעת פגישה עם המומחים שלנו כבר עכשיו – לחץ

 

קשר דרך האתר מזכה אותך בהנחה בטיפול ומזרז הפתרונות עבורך


צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית


מאפיינים

הפרעות וקשיי שינה נובעים מהפרעות פיסיולוגיות ופסיכולוגיות תפקודיות במנגנונים האחראים על השינה בגוף. ההפרעה היא פונקציונלית במנגנוני השינה או בעיית תזמון במנגנונים אלו. קימות מספר הפרעות שינה וחלקן יסוקרו בסקירה זו. פרטים נוספים על סוגי הפרעות שינה ודרכי טיפול נוספות ניתן להשיג בקליניקה לפסיכולוגיה מתקדמת.

הסוג הראשון של הפרעות שינה הוא הפרעות בכמות, איכות או הזמן בו הולך האדם לישון או למעשה הזמן בו הוא נרדם. בקבוצת הפרעות שינה אלו חוזרת התלונה אודות קושי בולט להירדם בשעה סבירה או לחילופין קושי להישאר ישנים באופן רציף ללא יקיצות. מאחר וקשיים אלו נמשכים זמן רב, נפגע תפקודו התקין של הילד או המבוגר בחיי היום יום מבחינה לימודית, תעסוקתית זוגית-משפחתית או חברתית. לעיתים התלונה מלווית גם בתלונה אודות שינה קלה, עצבנות רבה או שינה שטחית.

כתוצאה מקשיים אלו עובר האדם התניה שלילית בשינה הגורמת למעגל מרושע המכיל פחד ללכת לישון (מתוך הרגשה וידיעה אודות קשיי שינה), עצבנות רבה וקושי בהרדמות, מתח, חרדה ועצבנות המובילים לחוסר שינה וחוזר חלילה. נוצרים תסכול ועייפות רבים יחד עם חוסר יכולת להירדם ולישון שינה אפקטיבית למרות העייפות הפיסיולוגית.

 

לעיתים קרובות ניתן למצוא אצל אנשים המתלוננים על קשיי שינה שונים היסטוריה אישית בעייתית של שינה קלה שהיתה רגישה לרעשים סביבתיים או לאור שהיקשו על ההירדמות או השינה עוד לפני שהתפתחה בעיית השינה. לאחר התפתחות בעיות השינה האדם עייף במהלך היום, עצבני, חרד ומרוכז רק באופן חלקי בפעילויותיו השוטפות. דפוס שכזה עלול במקרים קיצוניים לגרום אף לתאונות.

למרות הידיעה הכללית שבעיות השינה נגרמות על ידי הפרעה תפקודית פונקציונלית במנגנוני השינה, בדיקות פיסיולוגיות, בדיקות מעבדה או בדיקות הדמיה רגילות אינן מסוגלות כיום להצביע או לאתר את מיקום הבעיה הנוירולוגית מוחית הגורמת את ההפרעה. כתוצאה מטופלים אנשים עם הפרעות שינה בתרופות כלליות לא ספציפיות שנועדו להרפיית שרירים או להרגעה.

 על מנת לאתר הבעיה קיים צורך לשלב דיאגנוזה וטיפול חדשנים מתקדמים (ראה סעיף  "אבחון וטיפול מתקדמים").

אצל ילדים בעיות השינה מתעוררות בדרך כלל על רקע חוסר תזמון בין השעון הפנימי המכתיב לילד את קצב התהליכים הפיסיולוגים וההליכה לישון באופן נורמטיבי. יתכנו גם בעיות של סיוטי לילה או בעתות לילה המלווים את הליכת הילד לישון. חשוב לזכור שמקור הבעיות הוא פיסיולוגי ולא פסיכולוגי. כיום ידוע שקשיי שינה נמצאים לעיתים רבות גם במשפחת המתלונן ולעיתים קרובות בעיות השינה מלוות בסימפטומים פיסיולוגים שונים רבים (ראה "שאלון אבחון “SCLAK) ונשארים למשך תקופות זמן ארוכות עד כדי שנים במידה ולא טופלו באופן מלא.

 

צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית

בעיות שינה על רקע נשימתי

הפרעות נשימה שונות הנובעות מחסימה חלקית של דרכי הנשימה העליונים, הגוררת נחירות רמות והפסקות נשימה שבעטיין מתעורר אדם פעמים רבות משנתו. כתוצאה מוצא אדם עצמו עייף בבוקר ובמהלך היום, לעיתים אף בלי לדעת את סיבת ומקור עייפותו. בדיקה פיזיולוגית פשוטה של דרכי הנשימה העליונים עשויה להצביע על מקור הבעיה ולהציע בהתאם דרכי פתרון. בניגוד להם, עלולים לנבוע בחולים אחרים בעיות שינה על רקע נשימתי כתוצאה מבעיה נוירולוגית עצבית. כאשר הבקרה העצבית על דרכי הנשימה העליונים פגועה ומתפקדת באופן חלקי, תתרחש ההפרעה. רק בדיקה וטיפול מתקדמים (ראה סעיף אבחון וטיפול מתקדמים בסקירה זו) עשוי לאתר את הבעיה ולהציע דרכי פתרון בלעדיות לבעיה העצבית.

אצל ילדים ברוב המקרים לא תתרחש נחירה והאבחנה עשויה להישען על אופן תנוחת השכיבה הייחודית שמראה הילד. כשהילד שוכב בשנתו ונראה כנשען על הידיים או הברכיים יש לחשוד בכיוון זה. לעיתים תתרחש אצל ילדים גם הרטבה לילית או יקיצות עצבניות מרובות במהלך הלילה אשר עשויים להעיד על הפסקות נשימה בשינה. סימנים נוספים העשויים לעורר חשד יכולים להיות נשימה מהפה במהלך היום, קשיי בליעה שונים, וקשיים בהגייה של מילים. ככל שהגיל עולה יש עליה בשכיחות הפרעות הנשימה על רקע נשימתי. במחקרים אפידמיולוגיה נמצא שעד 10% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מהפרעות שינה על רקע נשימתי על רקע חסימה מבנית או בעיות עצביות.

 

 

צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית

בעיות שינה כתוצאה מבעיות ה"שעון ביולוגי"

הפרעת שינה זו נובעת משינוי והסתה של מחזור השינה-עירות הפנימי של האדם לעומת הנורמה המקובלת מבחינת התזמון של שעת השינה והקימה. הילד או המבוגר עם הפרעת שינה זו מוצא עצמו ער וישנוני בשעות לא מקובלות וכתוצאה הם נתקלים בבעיות שונות בלימודים, חברה, תעסוקה ועוד.

חשוב לציין שניסיונות לא מבוקרים לשנות את ה"שעון הביולוגי" ואת מחזור השינה-עירות כמעט תמיד נכשל או מצליח באופן חלקי ביותר. ברוב המקרים קשיים אלו אצל בוגרים הם קלים עד בינוניים בחומרתם ולכן אינם זוכים לטיפול הולם. עיקר הבעיה מטרידה את הילדים הלומדים בבית ספר הנתקלים בקשיים ללכת לישון ולהירדם בשעות מקובלות מומלצות בהתאם לגילם יחד עם קשיי קימה בזמן המקובל הנדרש לצורך הגעה בזמן לבית הספר. ניסיון השכמה על ידי ההורים בזמן, ייתקל בדרך כלל בקשיים, עד כדי אלימות מצד הילד, או בקימה מבולבלת. במחקרים אפידמיולוגים שונים נמצא שעד 7% מהאוכלוסייה עלולה לסבול מסוג זה של הפרעות שינה. למרות המתאם הגבוה לבעיות פסיכיאטריות ופסיכולוגיות נוספות עם סוג זה של הפרעה, לדעת מחבר סקירה זו יש להתייחס ולטפל במקור הנוירולוגי המעורר סוג זה של בעיות בשיטות ממוקדות מתקדמות שברוב המקרים פותרות גם את הבעיות הנלוות כפי שמתבצע בהצלחה בקליניקה לפסיכולוגיה מתקדמת.

 

הסוג השני של הפרעות השינה מאופיין בהתנהגויות לא רגילות של האדם במהלך השינה. במהלך השינה מופעלות מערכות גופניות שונות: מערכת העצבים האוטונומית האחראית על תחושות חרדה, דופק, לחץ דם ועוד, המערכת המוטורית האחראית על הליכה לדוגמה או המערכת הפסיכולוגית החשיבתית. להלן יוצגו סיוטי לילה, בעתות שינה ו"מחלת ירח" = הליכה מתוך שינה (סומנבוליזם).

 

 

צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית

סיוטי לילה

המאפיין הבולט של הפרעות שינה כתוצאה מסיוטי לילה הוא הופעה חוזרת של חלומות מזוויעים במהלך השינה הגורמים ליקיצה. לאחר חלום כזה האדם מתעורר מודע לכל שהתרחש בחלום ומסוגל לשחזר אותו לפרטיו. מודעות זו לחלום ולאירועים שבו לאחר היקיצה ממנו גורמות לילד או למבוגר מתח וחרדה רבים ופחד לחזור לישון. תוכן החלום מכיל לעיתים קרובות אירועים "מסוכנים" לחולם, כמו תקיפתו, פציעתו או הריגתו על ידי אחרים או על ידי תאונה. חלומות שונים עלולים להכיל מצבי כישלון חמורים או מצבים בהם האדם מרגיש עצמו מבויש במידה רבה. חלומות כאילו המתרחשים אחרי אירועים ממשיים במציאות עלולים לשחזר את האירועים האמיתיים מהמציאות אולם במרבית המקרים נושא החלום ותוכנו אינו קשור למציאות שחווה האדם בעברו ואף לא להתרחשויות עתידיות כלשהן. אדם מתעורר מחלום שכזה נרעש ובעוררות פיסיולוגית רבה, ליבו פועם בקצב מוגבר, נשימותיו מהירות, והוא חש חרדה רבה ומוכן "להתגונן".

חשוב לזכור שכ 50% מהילדים בגילאים שלוש עד שש חולמים חלומות מפחידים במהלך ההתפתחות הפיסיולוגית והפסיכולוגית הרגילה. רק באם יוצרים החלומות ומעוררים קשיים בחיי היום יום לאדם, יש להתייחס אליהם כאל בעיות שינה.

 

 

צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית

ביעותי לילה

ביעותי לילה מעט שונים מסיוטי הלילה ובהם החולם אינו מסוגל לזכור את החלום והוא מתעורר ממנו בצעקה תוך כדי מלמולים או בכי. בניסיון להרגיעו, כשמנסים להחזיק או ללטף את האדם בעת החלום או מייד אחריו הוא עשוי להתנגד, לבעוט, לנופף ידיו או לברוח כאילו הוא מחבר את האנשים סביבו לתוכן החלום התוקפני. בקומו בבוקר האדם לא זוכר את ביעותי הלילה ויתכן שהוא יזכור קטעים מעורפלים בלבד. עליה בחום הגוף כתוצאה ממחלה או עייפות רבה עלולים להגביר את שכיחות הופעת ביעותי הלילה.

 

צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית

"מחלת ירח" = הליכה בשינה.

ההולכים בשנתם או כפי שהם נקראים "חולי ירח" הולכים ומבצעים פעילויות מוטוריות תוך כדי שינה. בדרך כלל בשליש הראשון של הלילה. תוך כדי הפעילות, האדם אינו ערני לגירויים סביבתיים, מבטו חלול תוך שהוא בוהה, ואינו מגיב לפניות אליו בניסיונות להעירו. במידה והצליחו להעירו או בקומו בבוקר זוכר האדם באופן חלקי ומעורפל בלבד את "מסעותיו" הליליים ואירועי הלילה. לפעמים עשוי האדם רק להתיישב במיטתו, לבצע תנועות ידיים פשוטות מסוימות, לומר משפט או מספר משפטים בודד ולהמשיך בשנתו. בהליכתו תוך כדי שינה עשוי האדם לפתוח ארונות, להוציא או להכניס חפצים לארון, לאכול, לבצע פעילויות שונות באמבטיה או לצאת מהבית. ילדים עשויים לשפוך מים או אפילו להשתין במרכז החדר או לבצע פעילויות מוזרות ולא מתאימות אחרות. הפעילות עשויה להימשך עד מחצית השעה ולעיתים בהתעוררו בבוקר עשוי האדם למצוא את עצמו במקום אחר מהמקום בו הלך  לישון או עם סימנים שונים המעידים על פעילות לילית אולם בלי לזכור את האירועים השונים. לחצים שונים, פיזיולוגיים או פסיכולוגים, פנימיים או חיצוניים עלולים לגרום לעליה בשכיחות הופעת הליכת לילה זו. נמצא שהפסקות נשימה בשינה וסימפטומים נוירולוגים שונים (ראה שאלון נוירופסיכולוגי) מגבירים את הסיכון ל"מחלת ירח". התנהגות זו של "מחלת ירח" או הליכה בשינה עלולה להיות מסוכנת. האדם עלול לפצוע את עצמו ביציאה דרך החלון בבניין רב קומות, להתנגש בדלת זכוכית או לחצות כבישים תוך כדי שינה באופן לא זהיר. במידה ול"חולה הירח" יש גם ביעותים או סיוטי לילה, קיימת החרפה של הסכנה כיוון שבמנוסתו של האדם "מגורמי הסכנה" עליהם חלם, עולה פעילותו הכללית עד כדי ריצה עיוורת במהלכה עלול האדם לפגוע בעצמו או באחרים.

 

צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית

שכיחות

"מחלת הירח" מתחילה בין הגילאים 4 8 ונמצאה אצל ילדים בשכיחות הגבוהה ביותר בגיל 12. במרבית המקרים יורדת שכיחות התופעה עד סוף גיל ההתבגרות. עד 20% מן הילדים הראו "מחלת ירח" באופן חד פעמי במהלך התפתחותם ואילו שכיחות התופעה הנה כ 5% בקרב מבוגרים. "מחלת ירח" היא בעלת רכיב תורשתי וחוזרת בשכיחות גבוהה יותר במשפחות בהן אחד מבני המשפחה ידוע כ"חולה ירח" או בעל בעיות שינה וסימפטומים נוירולוגים שונים.

 

 

צור קשר לקבלת טיפול
בחזרה לעמוד הבית

אבחון וטיפול מתקדמים

הבנה חדשה של פעילות המוח אפשרה הבנה של הגורמים להפרעות שינה שהביאה לפיתוח שיטה ביופיזיקלית מעבדתית חדשנית ומדויקת (BDTAK) לא פולשנית, מהירה ומהימנה לאבחון. הבדיקה נערכת באופן עצמאי בבית החולה על ידו או בני משפחתו הסובבים אותו. בנוסף מאפשרת השיטה שימוש בטיפולים תרופתיים חדשים תוך מעקב פיזיקלי מדויק אחר יעילות והתקדמות הטיפול וכך עולים הסיכויים של החולה לאבחון מהיר ומדויק המונע סבל מהחולה ומשפחתו.

 האתר עוצב ע"י עילי אבני המידע באתר אינו מהווה תחליף לקבלת דיאגנוזה וטיפול הולמים מאיש מקצוע